Uzmanlara Göre COVID-19 Delta Varyantı: Hakkında Bildiğimiz Her Şey

0
99

CDC, Delta’yı ABD’de ‘endişe verici bir değişken’ olarak kabul ediyor. Bu arada Delta Plus adlı yeni bir sürüm ortaya çıktı.

Muhtemelen bugünlerde COVID-19’u daha az duyuyor ve düşünüyorsunuz ve bunun iyi bir nedeni var: ABD’de daha fazla insan aşılandıkça virüs vakaları düşmeye devam ediyor . Ancak, bulaşıcı hastalık uzmanları da dahil olmak üzere birçok insanın konuştuğu Delta adlı bir COVID-19 varyantı hakkında çok fazla vızıltı var .

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) artık Delta’yı bir ” endişe çeşidi ” olarak görüyor , yani bulaşma ve ciddi hastalık riskini artırıyor. CDC verilerine göre , 19 Haziran itibariyle ABD’deki COVID-19 vakalarının %20’sinden fazlasını oluşturuyor .

Beyaz Saray COVID-19 müdahale ekibinin bu ayın başlarında verdiği bir brifing sırasında , ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü direktörü Anthony Fauci, varyantın daha hızlı yayılma potansiyeline sahip olduğunu söyledi. “Bunun Amerika Birleşik Devletleri’nde olmasına izin veremeyiz” dedi ve varyantın vakalarda yeniden canlanmaya neden olduğu İngiltere’ye daha fazla aşı için “güçlü bir argüman” olarak işaret etti.

Dr. Fauci, Birleşik Krallık’ta, Delta varyantının B.1.1.7’nin (şimdi Alfa türü olarak anılır) yerini alarak baskın tür haline geldiğini söyledi. Ayrıca 12 ila 20 yaş arasındaki insanlarda yeni vakalar yaratıyor.

Dr. Fauci, Delta varyantının, COVID-19’a neden olan orijinal SARS-CoV-2 ile karşılaştırıldığında “artmış hastalık şiddeti ile ilişkili” olabileceğini söyledi.

Scripps Araştırma Çeviri Enstitüsü’nün kurucusu MD Eric Topol, Twitter’da Delta varyantının “şimdiye kadar gördüğümüz en kötü şey” olduğunu söyledi.

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock da düzenlediği basın toplantısında Delta’nın SARS-CoV-2’den yaklaşık %40 daha fazla bulaşıcı olduğunu, yani orijinal COVID-19 türünden daha hızlı ve daha kolay yayılabileceğini söyledi.

Okunması gereken diğer yazılarımız  Diyet yapmadan kilo nasıl verilir?

Ve şimdi , Birleşik Krallık, Hindistan ve ABD dahil olmak üzere birçok ülkede dolaşan Delta Plus adlı Delta varyantının yeni bir versiyonunun raporları var .

Özellikle normallik hissine yeniden alışmaya başladığınızda, kabul edilmesi gereken çok şey var. Şimdiye kadarki verilere dayanarak Delta hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Delta varyantı nereden geldi?

B.1.617.2 olarak da bilinen Delta varyantı, CDC’ye göre ilk olarak Aralık 2020’de Hindistan’da tespit edildi . Aslında bu, B.1.617’nin bir mutasyonu veya alt varyantı, Nisan ayında çokça dikkat çeken sözde ” çift ​​mutant” suşu .

“Bu virüsler mutasyona ve geliştirmek olarak, senin aile ağacı gibi bakmak” John Sellick, DO, Buffalo / SUNY Üniversitesi bulaşıcı bir hastalık uzmanı ve tıp profesörü anlatır Sağlık . “Bu özel alt varyant Hindistan’da tahribatı mahvetti.” Ve şimdi öyle görünüyor ki, dünyaya yayılıyor.

Delta Plus, Delta varyantından biraz farklıdır. K417N adı verilen ekstra bir spike protein mutasyonuna sahiptir. haberlere göre.

Delta varyantı ABD’de mi?

Evet. Şu anda Delta varyantı ABD’deki tüm COVID-19 vakalarının %20’sinden fazlasını oluşturuyor. Bu, sadece iki hafta önce neredeyse %10’dan arttı. Amerika’ya ilk ne zaman geldiği tam olarak belli değil.

ABD’de yeni Delta Plus varyantı (resmi olarak B.1.617.2.1 veya AY.1) vakaları bildirilmiş olsa da, Delta varyantının bu versiyonu henüz CDC’nin COVID varyantları açıklamasında ayrı olarak tanımlanmış bir kategori olarak görünmüyor. . Yine de, New York Times’a göre, Hindistan’daki yetkililerin bunun bir endişe çeşidi olduğunu açıklamasının ardından bu hafta dikkat çekildi .

Delta varyantı neden bu kadar ilgili?

Delta varyantı, SARS-CoV-2’nin başak proteini üzerinde, virüsün diğer formlarından daha kolay yayılmasına yardımcı olabilecek birkaç mutasyona sahiptir. CDC, özellikle bu varyantın daha bulaşıcı olduğunu ve COVID-19 aşısının etkinliğinde ve bazı monoklonal antikor tedavilerinin virüse karşı çalışma kabiliyetinde “potansiyel bir azalma” oluşturduğunu söylüyor .

CDC, daha önce Delta varyantını bir “ilgi varyantı” olarak görüyordu, ancak şimdi, artan bulaşıcılık ve hastalık ciddiyetine (hastaneye yatışlar ve ölümlerle ölçüldüğü üzere) ilişkin kanıtlara dayanarak, ABD’de “endişe verici bir varyant” olarak görüyor.

Okunması gereken diğer yazılarımız  Kahvaltı Çocuklar için Önemlidir.

Rutgers New Jersey Tıp Okulu’nda tıp profesörü ve Rutgers Halk Sağlığı Okulu’nda biyoistatistik ve epidemiyoloji profesörü olan Stanley Weiss, “Bunun gibi bir varyant hızla devralabilir ve o bölgede dolaşan birincil suş haline gelebilir” diyor. Sağlık . “Bu, bir varyantın hayatta kalma avantajları olduğunu gösteriyor. Hindistan gibi çok sayıda insanın enfekte olduğunu ve çok fazla hastalık gördüğümüz yerlerde, bunun hızla yayılabileceğine dair kanıtlar var.”

Vanderbilt Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bulaşıcı hastalık uzmanı ve profesör olan William Schaffner, Health’e verdiği demeçte, “varyantın aşının korumasından en azından kısmen kaçınma potansiyeline sahip olması” nedeniyle uzmanlar da endişeli . Delta’yı, ilk olarak Güney Afrika’da tespit edilen B.1.351 (şimdi Beta olarak adlandırılır) ile karşılaştırır. Dr. Schaffner, “Aşı olmuş olsanız bile, bunun sizi hasta etme ihtimali var” diyor.

Dr. Weiss, Delta’nın potansiyel olarak sorunlu olduğunu çünkü henüz COVID-19 aşısı için uygun olmayanlar da dahil olmak üzere “gençlerin risk altında olduğu açık” diyor.

Delta Plus’a gelince, CNN , sağlık uzmanlarının tetikte olduğunu bildiriyor, ancak varyantın diğer türlerden daha bulaşıcı olup olmadığını söylemek için çok erken.

Delta varyantının belirtileri nelerdir?

Delta varyantının belirtileri, ABD’de yayılan ilk varyanttan biraz farklıdır. King’s College London’da epidemiyoloji profesörü Tim Spector, COVID tarafından YouTube’da yayınlanan bir videoda, “COVID şimdi farklı davranıyor. Belirti Çalışması .

Delta varyantı olanlar için en önemli semptomun baş ağrısı olduğunu ve bunu boğaz ağrısı , burun akıntısı ve ateşin takip ettiğini açıklıyor . Spector, “Bunlar eski, klasik semptomlar değil” diyor. “Beş numara öksürük, [ancak] daha nadir.” Delta varyantı olanlar için koku kaybının bildirilen ilk 10 semptom arasında olmadığını da ekliyor.

Anekdot olarak konuşursak, Times of India’ya göre, Delta varyan ayrıca ishal, mide ağrısı, iştahsızlık ve mide bulantısı dahil olmak üzere daha fazla GI sorunuyla bağlantılıdır.

Okunması gereken diğer yazılarımız  Şerbet Nedir? Osmanlı'dan günümüze Şerbet Kültürü ve Şerbetler

Yine de, bununla ilgili henüz çok fazla veri yok, diyor Dr. Sellick. Her zamanki COVID-19 semptomlarına dikkat etmenizi önerir .

Aşılar Delta varyantına karşı etkili midir?

Evet- imsi . CDC, Kaliforniya’daki 44 ilçede yapılan ve Delta’nın sahip olduğu L452R mutasyonlu COVID-19 varyantlarının, tamamen tedavi görmüş kişilerde nötralize edici titrelerde iki kat azalmaya neden olabileceğini bulan bir COVID-19 vakası çalışmasından elde edilen verilere atıfta bulunuyor. COVID-19’a karşı aşılanmış. (Nötralize edici titreler, bir virüsün hedeflenmesine ve ortadan kaldırılmasına yardımcı olur ve bir aşı tarafından sunulan koruma düzeyi ile korelasyon gösterme eğilimindedir.)

Dr. Schaffner, COVID-19 aşılarının gerçek dünyada Delta’ya karşı ne kadar daha az koruyucu olduğu bu noktada net değil, diyor. “Bu varyant aşının korumasından kısmen kurtulabilse bile, aşılanan insan sayısı arttıkça bunun yayılması daha az olasıdır” diyor.

Bu hikayedeki bilgiler, basın tarihi itibariyle doğrudur. Bununla birlikte, COVID-19’u çevreleyen durum gelişmeye devam ettikçe, yayınlanmasından bu yana bazı verilerin değişmiş olması mümkündür. Sağlık, hikayelerimizi olabildiğince güncel tutmaya çalışırken, CDC ,  WHO ve yerel halk sağlığı departmanlarını kaynak olarak kullanarak okuyucuları kendi toplulukları için haberler ve öneriler hakkında bilgi sahibi olmaya teşvik ediyoruz  .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz