İstanbul Kart İle HES Kodu Eşleştirme Nasıl Yapılır ?

0
585

Coronavirüs etkilerini azaltmak için İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde HES kodu ile toplu taşıma faaliyetleri başladı. İBB’nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre 15 ocaktan itibaren İstanbul kartı ile HES kodu eşleştirmesi yapmayanlar otobüs, vapur, metro ve metrobüs gibi toplu taşıma araçlarından faydalanamayacak bu sayede temaslı kişilerin toplu taşıma araçlarına binişi engellenerek hastalığın yayılımı azaltılması hedefleniyor. Peki İstanbul kart ile HES kodu eşleştirme nasıl yapılır, İstanbul karta hes kodu yükleme konusunu sizler için yazımızın devamında adım adım anlattık.

15 ocaktan itibaren HES kodu olmayanlar toplu taşıma kullanamayacağı haberinden sonra birçok kişi arama motorlarında HES kodumu İstanbulkart ile Nasıl Eşleştiririm sorgulamasını yapmaya başladı. Sağlık Bakanlığı’nın almış olduğu tedbirler ile İçişişleri Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu genelge itibariyle temaslı kişileri toplu taşımadan uzaklaştırmak ve bu temaslı ya da hastalıklı tanısı konmuş kişilerin bilgilerini ilgili makamlarca paylaşılması için İBB’nin getirmiş olduğu İstanbulkart ile HES kodu eşleştirilmesi zorunlu hale getirildi.

İstanbul Kart İle HES Kodu Eşleştirme

İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi yapmak için öncelikle Sağlık Bakanlığı’nın sitesinden HES kodunu almış olmanız gerekmektedir. HES kodu sahibi değilseniz almak için tıklayınız.

1.HES kodu aldıktan sonra İstanbul kart HES kodu eşleştirme sayfasına gidiniz. Sayfaya erişmek için tıklayınız.

2.Açılan sayfada yapmanız gerekenler kişisel bilgilerinizi ve İstanbul kart akbil numaranızı ilgili kutucuklara doğru bir şekilde girmek olmalıdır.

3.Formu doldururken dikkat etmeniz gereken şeylerden biriside İstanbul kartınızın arka yüzündeki 16 haneli numarayı ve Sağlık Bakanlığı’ndan almış olduğunuz HES kodunu doğru girmek olmalıdır.

4.Eğer yabancı uyruklu iseniz en üstte yer alan “Yabancı Pasaport Numarası ile işlem yapmak istiyorum” kutucuğunu işaretleyip işleme devam edebilirsiniz.

Okunması gereken diğer yazılarımız  Kekik Çayı Nasıl Yapılır? Kekik Çayının Faydaları

5.İlgili kutucukları tam ve eksiksiz doldurduktan sonra en altta yer alan kaydet butonuna tıklayarak İstanbul kart ile HES kodu eşleştirme işlemini bitirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz