Zerdaçal ve Faydaları

0
977

Uzun yıllar araştırıldı kanserden koruduğu ortaya çıktı!

 

Araştırmacılar zerdeçalın iyileştirici özelliklerini araştırırken, yeni anti-kanser molekülleri olduğunu tespit ettiler. Hemen herkesin antiseptik olarak bildiği zerdeçalda iki yeni molekül keşfedildi.

CTR-17 ve CTR-20 kod adlı bu yeni keşfedilen molekülün, kansere karşı güçlü bir silah olduğu, hücrenin gelişimi, bölünmesi, bakımı gibi pek çok görevi üstlendiği ortaya çıktı.

Diğer kanser tedavilerinin aksine, vücuda zarar vermeyen zerdeçal, tıbbın yeni gözdesi olacak gibi duruyor. Şimdi zerdeçalın faydalarına bir daha göz atalım!

Güçlü şifalı özellikleri içinde biyoaktif bileşenler olması önemli yer tutuyor. Hindistan’da şifalı bitki olarak değerlendirilir. Kurkumin, zerdeçalın ana aktif bileşenidir ve anti-inflamatuar etkisi vardır.

Amerikan Kimya Derneği Dergisi göre zerdeçal; antioksidan, antiviral, antibakteriyel, antifungal, antikarsinojenik mütajen ve anti-inflamatuar özellikleri geniş bir dizi içerir. Protein, lif, niasin, Vitamin C, Vitamin E, Vitamin K, potasyum, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum ve çinko gibi çok sayıda sağlıklı besinler ile yüklüdür.

Kilo sorunu olanlara destek verebilir. Yağ yakımında önemli rol oynamaktadır. Her yemeğe bir çay kaşığı ekleyin. Beyin iltihabı, Alzheimer gibi hastalıklarda algı bozukluklarının önde gelen nedenlerinden biri gibi görünüyor. Zerdeçal beyinde bu birikimi engellerken oksijen akışını artırarak beyin sağlığını destekler.

Sindirim sistemine iyi gelir. Şişkinlik ve gaz belirtilerini azaltır. Safra üretmek için safra kesesini uyarır. Ülseratif kolit dahil iltihabik bağırsak hastalığı tedavisinde yararlıdır.

Doğal karaciğer detoksudur. Karaciğer enzimlerinin üretimini artırır. Kan dolaşımını arttırır. Beslenme düzeniniz içine zerdeçalı daha çok ekleyerek, yaşam kalitenizi arttırabilirsiniz. Zerdeçalın çok fazla iyi etkisinden yaralanın.

 

Okunması gereken diğer yazılarımız  Bel fıtığının egzersizlerle tedavisi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz