Soğukta Donmuş Kapı Nasıl Açılır ?

0
289

Karlı Havalarda Donmuş Kapı Nasıl Açılır ?

Malum balkanlardan gelen soğuk dava dalgasının etkisinde olan ülkemiz metropollerinde son bir kaç gündür donan araç kapıları ile ilgili sıkıntılar yaşanıyor. Bu yazımızda sizlere Donmuş kapı nasıl açılır ? bundan bahsedip ufak tüyolar ile kapılarınızı sorunsuz açmanızı sağlamaya çalışacağız. Ancak yöntemlere geçmeden önce dikkat etmeniz gereken bir husus var. Donmuş kapıları hiç bir yöntem denemeden direk zorlayarak açmaya çalışmak kapı lastiklerine fitillere falan zarar verecektir. Hatta çok zorlandığında kapı kolları kırılabilir. Donmuş olan şey kilit ise buz çözücü ile işe başlamak en kolay yoldur.

1 – Sıcak Su Dökme Yöntemi

Genelde sabahları karşılaşılan kapı donma durumlarında başvurulan ilk yöntem sıcak su dökerek buzları çözme yöntemidir. Ancak bu sıcak suyu direk dökmemek gerekir. Çünkü kontrolsüzce döktüğünüz su kilidi daha da dondurabilir ve size vakit kaybettirir. Eğer aracınız kumandalı ise ve kapısı donduğu için açılmıyorsa, kapı çizgilerinden itibaren sıcak su dökerek, donmuş kapı fitillerini çözmeye çalışın. Kapı çizgilerinin içinden sıcak suyu döktükten sonra az güç uyguladığınızda kapıların açılma ihtimali yüksektir. Suyun sıcaklığı da burada etkilidir. Eğer su çok sıcak ise hem fitillere hem de aracın boyasına ve hatta camına kadar zarar verebilir. O sebeple sıcak ama kaynar olmayan su kullanmanızı tavsiye ederiz.

2 – Buz Çözücü Kullanma

Kapı donmalarının çözülmesinde en kolay diğer bir yoldur. Eğer zaten soğuk bir memlekette yaşıyorsanız kış gelmeden hem aracınızda hem de evinizde marketlerden ve otomobil aksesuarcıların da bulabileceğiniz bir buz çözücü olmalı. Bu buz çözücülerden var ise kilit donmuşsa kilide, kapı donmuş ise donan kısımlara bir kaç kez sıkarak çözülmelerini bekleyebilirsiniz.

3 – Anahtar ısıtma yöntemi (Kumandasız araçlarda)

Diğer bir yöntem ise donmuş kilitler için. Tamamen metal olan otomobil anahtarınızı iyice ısıtıp, donmuş olan kilidinize soktuğunuzda kilidin içindeki buzu eriterek, kilidi açabilirsiniz.

Okunması gereken diğer yazılarımız  Pencerelerde terleme, camda buğu, rutubet nasıl oluşur?

Kapıların donması nasıl engellenir ?

Kapınız dondu açtınız ve tekrar donmasını istemiyorsunuz. O zaman yapmanız gereken 2-3 şey mevcut. Örneğin fitillere (çok fazla olmamak kaydıyla) pudra sürmek veya vazelin sürmek donmalarını engelleyecektir. Ayrıca halk arasında WD-40 yağı da sürülebilir denmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz