Nar Çiçeği Çayı Faydaları Nelerdir ? Nar Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır ?

0
685

Doğanın bizlere sunmuş olduğu mucizevi besinlerden birisi olan nar yüzyıllardır toplumlarda farklı şekillerde kullanılmaktadır. Nar meyvesinin daha çok bilindiği ülkemizde nar çiçeği yaprakları ve nar çiçeği yağı kullanımı da vücuda sayısız faydaları bulunmaktadır. Ülkemizde nar çiçeğinin Hibiskus, Mekke Gülü ve Medine Gülü gibi adlandırmaları mevcut olup halk arasında en çok bilinen nar çiçeği ve hibiskustur. Nar çiçeğinin birçok kullanım yöntemi olmakla beraber halk arasında en çok aktarlardan ve eczanelerden alınan kurutulmuş nar çiçeği çayı ve nar çekirdeği yağı bulunmaktadır. Zayıflamaktan tutunda bağışıklık sistemini güçlendirmeye kadar birçok faydası bulunan nar çiçeği çayı faydaları nelerdir sizler için bütün yönleriyle inceledik. Nar çiçeği çayının faydaları, nar çiçeği çayı ile zayıflayanlar var mı , nar çiçeği çayı zararları, Malatya nar çiçeği çayı faydalı mı sorularının cevaplarını yazımızın içerisinde okuyabilirsiniz.

Çin’de lüks bir tüketim malı olarak görülen nar çiçeği bitkisinin asıl kökeni günümüz İran topraklarını bizlere işaret etmektedir. Yetişme iklimi olarak daha çok sıcak ve ılıman bölgeleri tercih eden nar çiçeği Hindistan, Afrika’nın bazı bölgeleri, Güneydoğu Asya ve Akdeniz ülkelerinde yetişmektedir. Birçok ülkede bu bitkinin çiçeklenme dönemi eylül ve sonrasında başlamasına rağmen Güney Yarımkürede mart aylarında çiçek açan çeşitleri bulunmaktadır.

Nar Çiçeği Çayı Faydaları Nelerdir ?

 • Nar çiçeği çayı tükenlerde vücuttaki karbonhidrat emilimini azaltarak kan şekerini dengelediği görülmektedir. Bu sayede kilo vermek isteyenlerde yardımcı etmen olarak kullanılmaktadır.
 • Hibiskus çayı kan şekerinin düşmesinde ve diyabetin önlenmesinde etkilir. Yapılan bazı çalışmalarda hipertansiyondan şikayetçi olan kişilerde kan basıncını dengelediği izlenmiştir.
 • Kış mevsiminde daha çok tüketilen nar çiçeği çayı güçlü bir antioksidandır.
 • Hormonları dengeleyerek regl dönemindeki ağrılara ve kramplara iyi geldiği gözlemlenmiştir.
 • C vitamini yönünden zengin olması sebebiyle soğuk algınlığı ve grip hastalıklara karşı koruma sağlar.
 • Flavonoid özü sayesinde antidepresan etkisi ile vücudu ve zihni dinlendirir.
 • Böbreklerdeki iltihabın giderilmesinde ve kanser hücrelerinin azalmasında rol oynadığı gözlemlenmiştir.
Okunması gereken diğer yazılarımız  Sütlü lapa reçetesi

Nar meyvesinin yazımızın ilk kısmında birçok farklı kullanım yolu olduğunu belirtmiştik. Şimdi nar çekirdeği yağı ne işe yarar, nar çekirdeği yağı nasıl kullanılır, nar çekirdeği yağının faydaları nelerdir sorularını sizler için cevaplandırıyoruz.

Nar Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir ?

 • Hücrelerdeki yıpranmaları ve hasarları tamir etme özelliği sayesinde özellikle meme kanseri, prostat ve kolon kanserini önleyici etkisi vardır.
 • İçerisinde bulunan fitokimyasallar sebebiyle kolesterol seviyesini düzene sokar ve kalbi korur.
 • İçerisinde bulunan B ve C vitaminleri sayesinde bağışıklık sisteminin korunmasında önemli rol oynar.
 • Kas ağrılarını önler ve vücuttaki ilhitapları yok eder.
 • Cilde parlaklık ve esneklik kazanrırarak yaşlanmayı geciktirir.
 • İçerisinde bulunan Punisinik sayesinde güçlü ve parlak saçlar elde etmenizi sağlar. Saçlarda kepek oluşumunu önler ve sağlıklı uzamasını sağlar.
 • Selülitlerin engellenmesinde büyük rol oynar.

Nar çekirdeği yağı nasıl kullanılır ?

Aktarlardan ya da eczanelerden satın alabileceğiniz nar çekirdeği yağının mucizevi faydalarından yukarı bahsettik. Peki nar çekirdeği yağı nasıl kullanılır ? Nar çekirdeği yağını aldıktan sonra bir pamuk yardımıyla 4-5 damla cildinize ya da vücudunuzda sürmek istediğiniz yere bastırmadan masaj yaparak uygulama yapınız. Vücudunuzda 10-15 dakika beklettikten sonra ılık bir suyla durulama yaparak nemlendirici sürebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz