Konsantrasyon bozukluğu nasıl alt edilir?

0
872
konsantrasyon
konsantrasyon

Konsantrasyon bozukluğu nasıl alt edilir? Çağımızın en büyük sorunlarının başında konsantrasyon kaybının geldiğini söylersek yanılmış olmayız. Ses, ışık, hareket gibi uyarıcıların etkisiyle konsantre olmak ve tüm ilgiyi yapılacak iş üzerinde örgütlemek hayli zorlaşıyor. Buna rağmen gün içerisinde evde, okulda, işte birçok işi aynı anda yapmak zorunda kalıyoruz. Araştırmacılar, birden fazla iş üzerine düşündüğünüzde dikkatinizi böldüğünüzü ve daha fazla enerji sarf ettiğinizi ortaya koymuştur. Fiziksel olarak çok az şey yapmış olsanız da günün sonunda kendinizi hayli yorulmuş hissedersiniz. Peki birden fazla işi yoğun konsantrasyon kaybına rağmen nasıl halledebilirsiniz?

1. İyice dinlenin

Yorgun bir beden aynı zamanda zihinsel anlamda da yorgun bir zihin demektir. Bu yüzden iyi dinlenmek oldukça önemlidir. Her gün düzenli bir uyku ve gün içerisinde yorulduğunuzu hissettiğiniz zamanlarda kısa bir mola, sizi zihinsel ve fiziksel anlamda dinç tutacak ve birden fazla görevi yerine getirmenizde büyük rol oynayacaktır.

2. Gününüzü planlayın

 Eğer gününüzü planlamazsanız, gün sizin için plan yapacaktır. Günün sularına kendinizi bırakmak yerine kontrolü elinizde bulundurun. Önceden plan yapmanız, işe koyulduğunuzda beyninizin ne yapmak istediğinizi bilinçli bir şekilde uygulayabilmesine olanak sağlar. Dikkatinizi dağıtacak diğer etkenlere karşı daha dirençli olmanızın yanında birden fazla işi daha kolay halletmenizin önünü açar.

3. Yaptığınız iş dışında kalan her şeyi masanızdan ve ekranınızdan kaldırın

Önünüzde sadece yapmanız gereken işlere ait materyal ve dosyaların bulunmasına özen gösterin. Aksi durumda ilk zorlandığınız anda gözleriniz başka bir şeye takılacak ve kendinizi diğer dosyalar arasında gezinirken bulacaksınız. İşlerinizi daha kolay hale getirmek için, o an yapmanız gereken iş dışındaki her şeyi masanızdan ve ekranınızdan kaldırın.

4. Masanızdayken sadece işinizle ilgilenin

Çalışma masanızı sadece çalışmak için kullanın. Çevrimiçi olarak halletmeniz gereken diğer işlerinizi mola verdiğinizde dışarıda veya çalışma masasının uzağında halledin. Bu sayede konsantrasyonunuzu yüksek tutarak, işinize odaklanabileceksiniz.

Okunması gereken diğer yazılarımız  Zencefilin Kanıtlanmış Sağlık Faydaları

5. Hayır demeyi öğrenin

Birine hayır demeniz, kaba olduğunuz anlamına gelmez. Sorunların çoğu direkt olarak her şeye evet demenizden kaynaklanır. Bu yüzden önünüze gelen işler için karşı taraftan düşünmek için zaman istemeli ve programınız doğrultusunda gerekirse hayır diyebilmelisiniz.

6. Bilgisayarınızdaki bildirimleri kapatın

 Birçoğumuz işlerimizi halletmek için bilgisayar kullanıyoruz. Tam işinize konsantre olduğunuz anda gelen bir e-posta bildirimi dikkatinizi dağıtacaktır. Bu yüzden konsantrasyonunuzu dağıtabilecek pencereleri ve diğer bildirimleri kapatmanız işinize odaklanmakta size fazlasıyla yardımcı olacaktır.

7. Kendinize sessiz bir yer bulun

Halletmeniz gereken önemli işleriniz varsa, kendiniz için sessiz bir yer tahsis edin. Ardından kulaklıklarınızı takın ve işinize odaklanın. Bu yöntem, dikkat gerektiren işlerde sizi hayli rahatlatacak ve daha kısa sürede halletmenize neden olacaktır. Yapacağınız işe odaklanmanın elinizde olduğunu unutmayın ve her gün bir sonraki gün yapacağınız işlerin listesini yapın. Ertesi gün işe başladığınızda ne yapmanız gerektiğini biliyor oluşunuz sizi hem daha az yoracak hem de daha üretken olacaksınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz