Kilim Dokumaya Hazırlık Nasıl Yapılır

0
1003

El sanatları bir milletin milli kültürünü simgeleyen ve tanıtan en önemli unsurdur. El sanatlarını temsil eden ürünler o ülkenin kültürel kimliğinin en canlı belgeleridir. Bir ülkenin gelenek ve göreneklerinin yaşam biçimlerinin kuşaktan kuşağa aktarılmasında bununla birlikte geliştirilerek devam ettirilmesinde en büyük rolü el sanatları oynar.
Bu nedenle bütün milletler el sanatlarına büyük önem vermekte ve el sanatlarını geçmişten geleceğe uzanan bir kültür hazinesi olarak korumaktadırlar.
Ülkemiz ise sahip olduğu el sanatlarının çeşitliliği ve üretim miktarı bakımından şanslı bir durumdadır. Türk insanı ince sanat zevkini, estetiğini, duygusallığını, hoşgörüsünü, üretmiş olduğu el sanatları ürünlerine yansıtmış böylece çok zengin ve değerli bir koleksiyon ortaya çıkmıştır. Söz konusu bu koleksiyonda el dokuma, halı ve kilimler önemli bir yer tutar.
Anadolu’da her yörenin kendine ait bir kilimi vardır. Anadolu kilimleri renk ve motifleri ile dokunduğu bölgenin karakterini taşır. Bu karakter renklerde başlar motif ve desenlerde dile gelir.

Tüm yazıyı ve kilimlerle ilgili geniş bilgiyi BURADAN indiriniz

Okunması gereken diğer yazılarımız  Reyhan şerbeti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz