Ana Sayfa Yaşam Sağlık Dünyada en çok insan ölümüne sebeb olan 10 hastalık

Dünyada en çok insan ölümüne sebeb olan 10 hastalık

0

Dünya nüfusunun sayısının azalmasına neden olan bir çok bulaşıcı ölümcül hastalıkları sıralayıp. Bu hastalıkların bir çoğu hala insanların hayatını tehdit etmeye devam ediyor. Beşer tarihi boyunca, kayıtlı ölümcül hastalıkların yaşandığı salgınlar mevcut olmuştur.

Bak, hayvanlardan veya farklı faktörlerden kaynaklanan dünyanın en ölümcül 10 hastalığı;
AIDS: Kayıtlı ilk AIDS hastası1981 yılında ABD’de olmuştur. Bu tarihten itibaren AIDS hastalığı nedeniyle hayatını kaybeden insanların sayısı 25 milyonu geçmiştir. Dünya çapında HIV hastalarının% 70’i çöl altı Afrika’ da bulunmaktadır.

Grip: Virüs kökenli hastalık olan grip, bağışıklık sistemi düzgün olan insanlarda bir hafta içinde etkisini kaybetmektedir. Ancak, direnci zayıflamış kişilerde zatürre, kalp kası iltihabı ve beyin iltihabı gibi hastalıklara neden olarak ölümlere yol açıyor. Bu nedenlerle yılda yaklaşık 30-40 bin kişi ölür.

İspanyolca Gribi: 1918-1919 yılları arasında meydana gelen ve İspanyol gribi olarak da bilinen H1N1 virüsünün ölümcül türünün neden olduğu bir salgına. Bir yıllık sürede tam olarak bilinmese de, 50-100 milyon insanın ölümüne neden olduğu düşünülen büyük bir grip virüsüdür.

Bubon Veba: Veba mikrobu taşıyan farelerin birələri tarafından insanlara bulaşan ölümcül bir hastalıktır. Ortaçağda bu hastalıktan dolayı ölen Avrupalıların sayısı yaklaşık 250 milyondur.

Sıtma: Daha çok tropikal bölgelerde görülen sıtma, hastalık yaratan bir grup parazitin dişi anofeles sinekleri sayesinde insanlara bulaşmasından kaynaklanır. Yılda yarım milyar insana bulaşan sıtmaya 2,5 – 3 milyon insan hayatını kaybediyor.

Ebola: İlk olarak 1976 yılında Kongo ve Sudan’da tespit edilmiştir. 80-90 oranında durumlarda ölüme neden olan bu virüs, tehlikeli ve bulaşıcı olup, kontrol altına alınmazsa bulaşıcı hale gelebilir.

Veba: Salgı bulaşmış olan atık suların kullanılması, bu sularla yıkanan erzaqlardan bulaşır. Tedavisi basit olan Veba tedavi edilmezse ölümcül bir hastalıktır. Yılda 100 binden fazla kişi bu nedenle hayatını kaybediyor.

Çiçek: Çiçek hastalığı, insanoğlunun tamamen yenildiği ve ortadan kaldırdığı, en tehlikeli ve ölümcül tek hastalıktır. Amerikan yerlilerinin sayısının 12 milyondan 236 bine düşmesinin esas sebebidir. Avrupa’da da 60 milyon insanın ölümüne neden olmuştur.

Çocuk felci: Salgı veya ağız yoluyla bulaşan ve yayılan bir hastalıktır. Bu hastalıkta virüs, merkezi sinir sistemine girerek baş sinirleri tahrip ediyor. Sonuçta kasların güçsüzleşmiş ve yumuşak doku felcine neden olur. Günümüzde peyvəndlərlə korunma sağlanır.

Siyah Town: İnsanlık tarihinde en çok ölüme neden olan bulaşıcı bulaşıcı hastalıktır. 1340 yılında Asya kıtasından Avrupa’ya sıçramış, yaklaşık 30 milyon Avrupada olmak üzere, toplam 75 milyon insanın ölümüne neden olmuştur.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version