Doğal Çamaşır Yumuşatıcısı Yapıyoruz.

1
1186

Kimyasal maddelerle dolu çamaşır yumuşatıcılarına tonla para vermekten sıkıldıysanız, hem bütçenize hem de sağlığınıza iyi gelecek önerilerimiz var!

Yumuşatıcılarda kullanılan kimyasalların kullanımı sağlığımız için ciddi tehlikeler oluşturabiliyor. Alerjik reaksiyonlardan, vücutta birikim yapan toksik maddelere kadar geniş bir yelpazede zararları vurgulanan bu kimyasalların yerine, tamamen doğal malzemeler kullanarak hazırladığınız karışımları kullanabilirsiniz

Sirkeli Çamaşır Yumuşatıcısı

Sirke kumaş yumuşatmak için en etkili doğal yöntemlerin başında gelir. Doğal bir yumuşatıcı olmanın yanı sıra, çamaşır makinesindeki deterjan artıklarını ortadan kaldırır. Kurutma foksiyonunda, eşyalar üzerinde oluşan statiği minumuma indirir.

Sirke olarak elma sirkesi ya da beyaz sirke kullanabilirsiniz.

Beyaz sirke, sirke ruhu ismiyle de bilinen renksiz, sıvı formunda ve suya benzeyen asidik bir sıvıdır. Bitkilerden elde edilen şekerlerin fermantasyonu ile sentetik olarak üretilir. Sentetik olmasına rağmen içeriği ile doğaldır. Fiyatı diğer sirkelere göre çok daha ucuzdur.  Çevreye ve insan sağlığına zararı olmayan beyaz sirkenin Amerika’da ve Avrupa’da dezenfektan olarak kullanımı çok yaygındır.

Uçucu yağlar eşyalara sinen kötü kokuların giderilmesini ve çamaşırların güzel kokmasını sağlar. Aynı zamanda antibakteriyel özellikleri ile çamaşırların dezenfekte edilmesine yardımcı olur. Uçucu yağlar hava ile temas ettiğinde kısa sürede buharlaşır. Bu nedenle çamaşır katkısı olarak küçük miktarlarda kullanılmaları kıyafetlerin üzerinde herhangi bir lekelenmeye neden olmaz.

Malzemeler:

  • 2 litre beyaz sirke ya da elma sirkesi
  • 30- 40 damla esansiyel uçucu yağ

Uygulama:

  1. Sirke ve uçucu yağı karıştırıp çalkalayın. Kullanmadığınız bir yumuşatıcı şişesini temizleyerek bu karışımı saklayabilirsiniz. Uçucu yağın etkinliğinin azalmaması için ağzı kapalı olarak muhafaza  etmeyi unutmayın.
  2. Her kullanımdan önce çalkalayın ve makinenin yumuşatıcı gözüne yarım su bardağı ekleyin. Çamaşırın miktarına göre, yumuşatıcı miktarını çoğaltabilirsiniz.
Okunması gereken diğer yazılarımız  Mektup Yazıyoruz.

Karbonatlı Çamaşır Yumuşatıcısı

Karbonat olarak bilinen sodyum bikarbonat yemeklerde kullandığımız karbonatla aynı şeydir. Suyu alkali hale getiren karbonat çamaşırların yumuşak kalmasını sağlar.

Malzemeler:

  • Sodyum bikarbonat
  • Uçucu Esansiyel Yağ

Uygulama:

  1. Yarım su bardağı karbonatı su ile eriterek çamaşır makinenizin yumuşatıcı gözüne ekleyin.
  2. Koku vermek isterseniz 3-4 damla uçucu esansiyel yağ kullanabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz