COVID 19 Sonrası Yüz Tanıma için Gelecek Neden Kasvetli Görünüyor

Bir şeyler değişir ama onlar da aynı kalır

0
587
  • Yüz tanıma yazılımının ticari kullanımı, koronavirüs pandemisinden önce geliyor, ancak uzmanlar salgının bir sonucu olarak büyümesi potansiyeli konusunda kayıtsız kalıyorlar.
  • Birçok eyalet ve yerel yönetim, kötüye kullanım konusundaki endişelerini gerekçe göstererek hem özel hem de kamu kullanımı için yüz tanıma yazılımının benimsenmesini duraklatmak için harekete geçti. 
  • Veri kümelerindeki güvenilirlik ve ırksal önyargıdaki kusurlar, önemli endüstrilerin COVID sonrası bile yüz tanımayı benimseme konusunda isteksiz kalmasının ana nedenleri arasındadır.

Yüz tanıma yazılımı, telefonunuzun kilidini açmaktan daha fazlası için kullanılır. Tüketicileri dünyaya yaklaşımlarını yeniden düşünmeye zorlayan salgınla birlikte uzmanlar, kitlesel olarak benimsenme için bir açılım görüyorlar, ancak güvenilirlik, mahremiyet ve önyargı ile ilgili sorunlar, bunun umdukları panzehir olmasını engelleyebilir.

Pandemi, pek çok insanın maske takmaktan temassız yiyecek ve yemek siparişi vermeye kadar dünyayla ilişki kurma yöntemlerini yeniden düşünmesine neden oldu. Milyonlarca insan, kamu güvenliği için başkalarıyla etkileşim biçimlerini yeniden tasarlamayı seçerek gündelik işlerinden vazgeçti.

Bazı önemli sektörler, COVID sonrası uzaktan çalışma koşullarına devam etme hızına ulaştı. Yüz tanımaya girin! Bu büyüyen yeniliğin daha yeni telefonlarla bağlantılı olduğu biliniyor, ancak COVID-19’dan sonraki bir dünyada toplu kullanımı, uzman standartlarına göre uzun bir atış olmaya devam ediyor.

“Pandemi sırasında dijital araçları benimsemeye zorlandığımız için, bu yeni çalışma şeklinin sonsuza kadar burada kalacağını düşünmek yanlış olur. Elbette, bu yeni dijital çalışma yöntemlerinin bazı kısımları burada kalacak, ancak diğerleri parçalar değil

Pek çok aktiviste göre mesele … sistemin doğasında var olan önyargıdır. Kötüye kullanım ve kötüye kullanım potansiyeli, potansiyel faydadan daha ağır basmaktadır.

Yüz Tanıma Teknolojisi Ticari Kullanım

Furr, insanların doğal olarak başkalarıyla ilgi ve bağlantı isteyen sosyal varlıklar olduğunu öne sürüyor, ancak yüz tanıma yazılımının benimsenmesi, ille de bir bağlantı eksikliği anlamına gelmiyor.

Okunması gereken diğer yazılarımız  Sağlıklı bir yaşam tarzı için olumlu alışkanlıklar

Bunun yerine, dünyadaki bazı insanlar bunu daha fazla rahatlık için bir araç olarak görüyor mesela Amerikan tüketim kültürünün son yıllarda öncelik verdiği bir şey. Yüz tanıma yazılımıyla, izleyici zaten devralmaya hazır.

Piyasa istihbarat firması Markets and Markets’a göre, 2024 yılına kadar yüz tanıma pazarının toplam 7 milyar dolar değeriyle neredeyse ikiye katlanması bekleniyor . Yazılım, seçkin akıllı telefonların yanı sıra, arabalar , bankacılık ve ulaşım da dahil olmak üzere diğer tüketici pazarlarında zaten yolunu buldu .

Bu durumların her birinde, birincil itici güç kolaylıktır. Arabalar otomatik olarak açılır, toplu taşıma, tekrarlanan müşterilere erişim sağlar, bankacılık, kullanıcının yüzünü okumak için güvenlik kodlarını atlar.  Tüketicilik söz konusu olduğunda, kolaylık çok önemlidir ve COVID 19 pandemi sonrasında hiçbir şey bu kadar kolay olamaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz