Çok mesajlaşmak Bakın Hangi Hastalığa Sebep Oluyor

0
899

Mesaj yazmak günümüzde herkesin elinde olan cep telefonlarının sık sık kullanılan işlevlerinden biridir. Ancak uzmanlar artık mesajlaşmaın özellikle eller için tehlike yaratacağını söylüyor. De Kerven Tenosinoviti, yani başparmağın Vetere kasılması bunlardan biridir.

Doktorlar aşırı mesajlaşma ve mesaj yazarken uygunsuz el ve kol pozisyonunun çeşitli rahatsızlıklara neden olabileceğini söylüyorlar.

Bunların başında ise De Kerven Tenosinoviti, yani başparmağın Vetere sıkması gelir.

Sorunun en belirgin özelliği bilek ağrısı ile başlayıp, daha sonra başparmağa doğru yayılmakla ile biten ağrı, ödem ve bazen de uyuşma gibi belirtileri olur.

Yoğun ve sürekli tekrar etmek gereken hareketleri mümkün olduğunca az etmenin önemini söyleyen uzmanlar, De Kerven Tenosinoviti hastalığının aynı zamanda yeni doğum yapan ve emziren annelerde de sıkça görüldüğünü bildiriyorlar.

Esasen hastalarda ilk olarak konservatif tedavi yöntemlerini uyguladıklarını, sonra bu etkiyi vermediği ilaç tedavisi uyguladıklarını ve daha ağrılı, uzun süren durumlarda ağrılı bölgeye steroid enjekte ettiklerini vurguluyorlar.

Bu tedavilere rağmen, ağrıda azalma olmasa ve günlük yaşam kalitesini aşağı düşürecek hareket sınırı çıkarsa, cerrahi müdahale kaçınılmaz olur.

Okunması gereken diğer yazılarımız  Android 7.0 Nougat Hangi Telefonlarda Kullanılacak?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz