Bel fıtığının egzersizlerle tedavisi.

Evde bel fıtığı tedavisi nasıl yapılır.

0
1529

Bel fıtığı başlangıcı egzersizleri, bel fıtığı başlangıç aşamasında bazı egzersizlerle hafifletilebilir. Bu tür egzersizler genel sağlık içinde oldukça yararlıdır. Bel fıtığı teşhisi yapılan hastalar, başlangıç aşamasında doktorunun önereceği egzersizleri düzenli şekilde uygulayarak yaşam kalitelerini yükseltebilirler. Özellikle bel, karın ve sırt bölgesindeki kasların güçlendirilmesi, yumuşak dokularda ve eklemlerde esnekliğin arttırılması hastalığın daha rahat atlatılmasına yardımcı olur. Ancak egzersizlerin bel fıtığı gelişimini desteklememesi gerekir. Ağır aktivitelerden uzak kalınmalıdır. Bele ağırlık verilmeyen, sadece destekleyici hareketler tercih edilmelidir. Bu egzersizler hastalığın başlangıç aşamasında olduğu kadar, bel fıtığı olma riski bulunan kişiler tarafından da yapılmalıdır.

Egzersizler yapılırken nelere dikkat edilmeli?

Bel fıtığı başlangıcında yapılacak egzersizlerden en iyi sonucu alabilmek için, hareketlerin temiz havada yapılması ya da ev içinde pencereler açılarak yapılması sağlanmalıdır. Egzersizler sert zeminde, alta halı ya da battaniye gibi bir şey serilerek yapılmalıdır. Kesinlikle yumuşak zemin tercih edilmemelidir. Eğer bel fıtığı ağrısı oluyorsa, egzersizler yapılmamalı, mümkün olduğu kadar dinlenme tercih edilmelidir. Bu konuda doktora danışılmalıdır. Egzersizler başladıktan sonra hemen mucize beklenmemeli, sabırlı olunmalıdır. Yavaş tempoyla, az sayıyla başlanan hareketler, zamanla artırılmalıdır. Belirli bir sayıda kalınmalıdır.

Eğer başka bir öneri bulunmuyorsa, ilk ay içinde beşer defa, daha sonraki aylarda beşer kez arttırılarak hareketlere devam edilmelidir. Kasları zorlayan, ani hareketlerden kaçınılmalıdır. Egzersizler yapılırken ağrıda artma olursa, mutlaka doktora danışılmalıdır. Egzersizler bittikten sonra en az 1 saat ağrı, huzursuz gibi etkiler olursa, hareketler gözden geçirilmelidir. Bel bölgesinden cerrahi operasyon geçiren kişiler, belirli bir süre egzersizlere ara vermelidir. Bel fıtığının ilerlemesine engel olmak için, bilinçsizce egzersiz yapılmamalıdır.

Evde Bel Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır.

Okunması gereken diğer yazılarımız  Huzursuz Bacak Sendromu Nedenleri ve Tedavisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz