Ağaç Dikimi Yapıyoruz.

0
1449

ADIM 1- AĞACIN DİKİLECEĞİ YERİN BELİRLENMESİ

1. Adım en önemli adımdır. Ağacın dikileceği yerin önemini vurgulamak istedim.Bahçenize , Tarlanıza , size ait bir yere veya size ait olmayan bir yere ( Parklar- Apartman-site ortak alanları- vs.) dikim işlemini yapmadan önce iyice etüd ediniz. Bahçenizin veya tarlanızın sınırına dikilmiş bir ağaç komşunuzu sinirlendirebilir veya tarla sınırınız yanlış belirlenmiştir , komşu tarla sınırları içinde kalmış olabilir, veya site yönetimi belirli bir peysaj üzerinde çalışıyordur ve sizin ekeceğiniz ağaç yapı olarak uygun değilse ( iyimser bir bakışla )yerinden kaldırılma riski veya kesilme riski ( kötümser bakış açısı ) kaçınılmazdır.Yerleşim alanlarında dikeceğiniz bir ağaç kanalizyon, veya diger hatlara zarar veriyor olabilir. Ağaç dikeyim derken bir çok seyide yıkıp dökmek var işin ucunda….Tabi bunlar işin görünmeyen ama olası mümkün olan noktalarıdır.

tabi bunun yaninda bodur ağaç- uzayan agaç- kök bakımından kuvvetli agac gibi secimlerinizde ekeceğiniz yerle alakalıdır ve gözardı edilmemelidir.

ADIM 2- AĞAÇ ALIMI

Ağaç fidenizi alacağınız zaman satıcınıza **** bir bilene almak istediiniz ağaç türünün yetiştirilme koşulları ekim yapılacağı yere uygun olup olmadığını sorunuz. En iyi ağaç anavatanında yetişir bunu asla unutmayın.

ADIM 3- AĞAÇ DİKİMİ

Ağacınızı kiminle dikeceğiniz önemli değil. Önemli olan doğru prosedür ile ağaca olabildiğince uzun ömür verebilmek.

1- Ağacın kök kısmından daha derin olacak şekilde bir çukur açınız. Çukurun çapı ise kök bölgesinin iki katı olmalıdır.

2- Çukurun iç yuzeyindeki toprağı kontrol edin. Eğer sertse – trmık veya kürekle vrarak yumuşatmaya çalışın
Killi topraksa kazdıkca kenarlar pürüsüzlemiştir ve cam gibi kayganlaşmıştır o zaman tırmıkla yuzeyi kazıyın.

3- Agacı kökü ile beraber saksısından çıkarın. ( Ağaç kökleri Ağacın damarlarıdır. Damarlar Saksı içinde kök etrafında dolanmışsa eğer bunları açın.

Okunması gereken diğer yazılarımız  Arpa Tarımı Yapıyoruz

4- Ağacınızı çukura yerleştirin, toprak seviyesinin aağacınızın kök kısmından yukarıda olduğuna dikkat ediniz.

Ve şimdi kökünü toprakla kapama işlemine gecebilirsiniz. hazırlamış olduğunu gübreli toprağı kök kısmına koyarken elinizle veya ayağınızla toprağa basın. Bu işlem kök kısmının hava ile temasını kesmek içindir.

İşlemi tamamlarken çukurun kenarlarını fazla doldurmayın.. oluk şekilde kalsın. Bu su verdiğinide suyun başka yönlere kaçmasını önleyecektir.
gövde kısmına is extra toprak koyunuz.

Artık ağacınıza bol miktarda su verebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz